Υλοποίηση προγράμματος Κοινωνικού Αθλητισμού σχολικό έτος 2022-2023

Το Τμήμα Κοινωνικής Αλληλεγγύης της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας στο πλαίσιο των δράσεων που αναπτύσσει για τη στήριξη των ευπαθών ομάδων του πληθυσμού υλοποιεί την καινοτόμο δράση του Κοινωνικού Αθλητισμού. Η πρωτοβουλία απευθύνεται σε παιδιά απόρων οικογενειών που επιθυμούν την εκμάθηση ενός αθλήματος και αδυνατούν να πληρώσουν, να συμμετάσχουν ΔΩΡΕΑΝ στις Ακαδημίες εκμάθησης διαφόρων αθλημάτων (Ποδοσφαίρου, Μπάσκετ, Βόλεϊ, Κολύμβησης, Καράτε, Στίβου, Τένις).

Στη δράση αυτή, δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι οικονομικά αδύνατοι μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από 6 έως 15 ετών.

Η επιλογή των υποψήφιων αθλουμένων θα γίνεται μετά από αίτηση των γονέων ή κηδεμόνων τους στη Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Π.Ε. Ρεθύμνου, Τμήμα Κοινωνικής Αλληλεγγύης από 1 έως και 31 Ιουλίου και αφορά τον Κοινωνικό Αθλητισμό το επόμενο σχολικό έτος 2022-2023.

Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στο παρακάτω link: