Αναστολή λειτουργείας των σχολείων λόγω έντονων καιρικών φαινομένων – Πρόγραμμα εξ αποστάσεως διδασκαλίας

Έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου, κ.Γαζανού, με τους αρμόδιους Αντιδημάρχους των Δήμων του Νομού Ρεθύμνης, σας ενημερώνουμε ότι όλα τα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης θα παραμείνουν κλειστά τη Δευτέρα 24 και την Τρίτη 25 Ιανουαρίου 2022, λόγω των ακραίων καιρικών φαινομένων που θα επικρατήσουν το προσεχές διήμερο σε ολόκληρο το νομό.

Σύμφωνα με σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου, για όσο διάστημα τα σχολεία παραμένουν κλειστά, παρέχεται σύγχρονη τηλεκπαίδευση μέσω της πλατφόρμας Webex. Οι διευθύνσεις webex των εκπαιδευτικών βρίσκονται στο eclass και θα σας αποσταλούν και με email.

Το πρόγραμμα μαθημάτων καθώς και οι ώρες της τηλεδιδασκαλίας φαίνονται παρακάτω:

Να σας ενημερώσουμε ότι τα self test των μαθητών πρέπει να γίνουν κανονικά σήμερα και να δηλωθούν στο edupass.gov.gr.

Δείτε τις σχετικές οδηγίες για τα έντονα καιρικά φαινόμενα από το Υπουργείο Κλιματικής Αλλαγής και Πολιτικής Προστασίας: