Εγγραφή μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Έπειτα από σχετική ενημέρωση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, ξεκινά η εξ αποστάσεως εκπαίδευση των μαθητών για όσο χρονικό διάστημα παραμένουν τα σχολεία κλειστά ως μέτρο κατά της εξάπλωσης του κορωνοϊού.

Το 2ο ΕΠΑΛ Ρεθύμνου ανταποκρίνεται άμεσα στην ανάγκη εξ αποστάσεως εκπαίδευσης των μαθητών, εγκαθιστώντας πλατφόρμες σύγχρονης εκπαίδευσης και δημιουργεί ηλεκτρονικές τάξεις στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο για την ασύγχρονη εκπαίδευση των μαθητών.

Για τη ομαλή συνέχιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας είναι υποχρέωση των κηδεμόνων και των μαθητών να εγγραφούν στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και να λάβουν τους απαραίτητους κωδικούς σύνδεσης των μαθητών στις ηλεκτρονικές τάξεις που θα δημιουργηθούν.

Για να εγγραφείτε στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο θα πρέπει να ακολουθήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Εγγραφή μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Πληροφορίες και Οδηγίες εγγραφής στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Οδηγίες για την εγγραφή των μαθητών στην Ηλεκτρονική Τάξη του ΠΣΔ (ασύγχρονη εκπαίδευση).

Εγγραφή στην Ηλεκτρονική Τάξη

Οδηγίες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων:

Οδηγίες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση